ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

• Ιανουαρίου 31, 2018

Αφιέρωμα στο Ολοκαύτωμα

Την Τετάρτη 31-1-2018 στο 1ο Γυμνάσιο Φιλιππιάδας πραγματοποιήθηκε δίωρο αφιέρωμα στο ολοκαύτωμα των ελλήνων εβραίων μαρτύρων και ηρώων στα πλαίσια της ημέρας μνήμης του ολοκαυτώματος .Μετά από μία σύντομη ενημέρωση για το ιστορικό πλαίσιο της ημέρας οι μαθητές παρακολούθησαν αποσπάσματα και μαρτυρίες που με έξοχο τρόπο απεικονίζονταν η πραγματικότητα με τις πραγματικές διαστάσεις και μένει χαραγμένη ανεξίτηλα στη μνήμη μας.

• Ιανουαρίου 29, 2018

Η εορτή των Τριών Ιεραρχών στο 1ο Γυμνάσιο Φιλιππιάδας

Σήμερα, Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2018 κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του Σχολείου μας, απ’ όλα τα μέλη της Σχολικής μας Κοινότητας αφιερώθηκαν 2 ώρες στον εορτασμό των Τριών Ιεραρχών. Μετά τη σύντομη ομιλία του Διευθυντή μας κ. Νάστου Αναστάσιου που μας έβαλε στο κλίμα της εορτής, έλαβε χώρα επίκαιρη ομιλία από τον πατέρα Αγαθάγγελο, ο οποίος ήταν επίσημα προσκεκλημένος για το σκοπό αυτό και, στη μεστή περιεχομένου ομιλία του, αναφέρθηκε με γλαφυρότητα στη σημασία της εορτής, όπως επίσης και στην αξία της Παιδείας κατά τους Τρείς Ιεράρχες.

6η ΜΑΡΤΙΟΥ: ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Προτάσεις ,Ιδέες και Εκπαιδευτικό υλικό με αφορμή την 6η Μαρτίου ημέρα Δράσεων κατά της Βίας στο Σχολείο.Η ημέρα αυτή είναι μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολείων να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες, ερεθίσματα και ιδέες: Περισσότερα